
Teksti: Maarit Honkonen-Seppälä, lehtori Humakista
Kuvat: Maarit Honkonen-Seppälä, ellei tosin mainita
Kaksi päivää ja lähes 3000 nuorisoalan ammattilaista ja vapaaehtoista eri kunnista, järjestöistä, työpajoista, oppilaitoksista sekä nuorisokodeista. Huhtikuun ensimmäisenä päivänä alkanut tapahtuma ei ollut aprillipilaa vaan totisinta totta, hetki kohdata ja kehittää.

”Tunnelma oli ihanan vilkas ja lämminhenkinen. Kohtaamiset olivat antoisia! Oli erityisen mukavaa päästä juttelemaan Järjestimen käyttäjien kanssa kasvokkain. Tapahtuman jälkeen olo oli vähän väsynyt, mutta samalla täynnä uusia ajatuksia ja ideoita”, kertoo yhteisöpedagogi (AMK) -opiskelija ja Järjestimessä harjoitteluaan tekevä Elina Vartio. Harjoittelijakollega Annika Hokkanen pohtii, että ensimmäisenä fiiliksenä tapahtumasta jäi mieleen kova kiire, sillä Hokkanen oli kaksoisroolissa; tapahtuma-avustajana sekä Järjestimen esittelijänä. ”Itse ohjelmasta en ehtinyt juurikaan nauttimaan, mutta onneksi mukaan mahtui kuitenkin iloisia jälleennäkemisiä sekä mukavia kohtaamisia. Tapahtuman jälkeen oli ainakin kaikkensa antanut olo.”


Kohtaamiset parasta
Etsivää nuorisotyötä ja työpajatoimintaa edustava, kehittävä ja koordinoiva Into ry:n asiantuntija Katja Uustalo on opiskelijoiden kanssa samoilla tunnelmilla. ”Kentän ammattilaisten kohtaaminen on ehdottomasti parasta Nuori-tapahtumassa joka vuosi, niin tänäkin vuonna. Oli ilo tavata ihmisiä vuosien takaa ja kentän uudet tulokkaat hakivat innokkaasti itselleen materiaalia arjen työn tueksi”, kertoo Uustalo.

Koulutusta ja messuilua
Inton messupisteellä kyseltiin osallistujilta: Miten nuoret voivat alueellasi? ”Saimme runsaasti vastauksia karttaan, suurin osa valitsi vaihtoehdoista suht ok tai näyttää huolestuttavalta”, jatkaa Uustalo. Into oli myös järjestämässä kahta ohjelmanumeroa. ”Suomi vanhenee – mitä nuorisotyö tekee 2040-luvulla? -keskustelussa pohdittiin nuorisotyön tulevaisuutta. Yhteisenä havaintona huomattiin tarve yhteistyön tiivistämiselle esimerkiksi yli kuntarajojen. Toisessa ohjelmassamme ”HVA, TE24, TYM… Pysyvätkö nuoret mukana? Entäs me ammattilaiset?” pohdittiin työllisyydenhoidon muutosten vaikutusta nuorisotyöhön. Molemmat keskustelut vetivät salit täyteen ja yleisöllä oli paljon sanottavaa ja kommentoitavaa”, tiivistää Uustalo päivien annin.

Vaikuttajatyö jatkuu
Into on jälleen mukana SuomiAreenalla Porissa kesäkuun viimeisellä viikolla. ”Aiomme seurata keskusteluita nuorista, osallisuudesta ja hyvinvoinnista. Tuttuun tapaan Inton somesta pääsee mukaan tunnelmaan, ja toivomme, että näemme jälleen runsaasti etsivän nuorisotyön ja työpajatoiminnan ammattilaisia tuomassa keskusteluihin näkemyksiä arjesta ja yhteiskunnan tilanteesta”, toivottaa Uustalo mukaan maamme suurimpaan vaikuttajatapahtumaan. ”Intolaisia nähdään myös mukana SuomiAreenan keskustelussa, minkä lisäksi meillä on yhteistyökumppaneidemme kanssa järjestettyä ohjelmaa. Kerromme kevään aikana uutisia Inton SuomiAreena ohjelmasta eli kannattaa seurata vaikkapa meidän nettisivuja”, kannustaa Uustalo.

Finlandia-talo kutsuu keväällä 2026
NUORI 2026 -tapahtuman järjestää Nuorisoala ry yhdessä Kirkkohallituksen kanssa. Tapahtuma järjestetään 14.-15.4.2026 juuri remontoidulla Finlandia-talolla. Etsivän nuorisotyön ja työpajatoiminnan valtakunnallinen tapahtuma järjestetään ensi vuonna NUORI-päivien yhteydessä. ”Kokoamme tapahtumaan oman, erityisesti etsivän nuorisotyön ja työpajatoiminnan tekijöille suunnatun ohjelmapolun. Luvassa on ainakin etsivän nuorisotyön ja työpajatoiminnan kenttäuutiset. Helsingissä operoiminen mahdollistaa myös kansanedustajien kanssa käytävän vuoropuhelun. Lisäksi Into palkitsee jälleen Vuoden Sosiaalinen Vahvistaja kunniamaininnan saajan”, kertoo Uustalo.
Into ry:n tapahtumat esimerkiksi SuomiAreenalla löydät täältä: https://www.intory.fi/ajankohtaista/koulutukset-ja-tapahtumat/into-suomiareenalla
Nuorisoalan nettisivuilta pääset seuraamaan NUORI26-tapahtuman markkinointia sekä toimialan vaikuttajaviestintää: https://nuorisoala.fi/
Yhteisöpedagogi (AMK) -opiskelijoiden Vartion ja Hokkasen harjoittelupaikasta eli nuorisojärjestön tiedolla johtamisen työkalu Järjestimestä lisää tietoa: https://jarjestin-info.humak.fi/
Nuorisoalan ammattilaiset saavat hyviä materiaaleja nuorten kanssa tehtävään toiminnallisuuteen ja liikuskeluun esimerkiksi seuraavilta sivuilta: https://www.jamk.fi/fi/projekti/aktiivinen-ja-hyvinvoiva-korkeakoulu
Laukaan kunnan Lievestuoreen koululla koulunuorisotyötä kehittävästä hankkeesta lisää infoa: